Handel i usługi

Na co zwrócić uwagę przy wycenie mieszkania w Krakowie?

Na co zwrócić uwagę przy wycenie mieszkania w Krakowie?

Wycena mieszkania w Krakowie powinna zostać wykonana przez profesjonalnego rzeczoznawcę majątkowego. Ma on niezbędne uprawnienia, jak i doświadczenie zawodowe. Wydany przez rzeczoznawcę operat posiada rangę dokumentu urzędowego. W tymże dokumencie zawarte są wszelkie podstawy prawne niezbędne do dokonania odpowiedniej wyceny nieruchomości.

Wycena mieszkania Kraków

Dokument sporządzany przez rzeczoznawcę majątkowego zawiera między innymi analizę dotyczącą sytuacji na rynku nieruchomości, szczegółowe sprawozdanie ze stanu technicznego nieruchomości, jak i wskazanie przeznaczenia budynku z uwzględnieniem wytycznych planu zagospodarowania przestrzennego.

Przy wycenie danej nieruchomości niezbędnym jest, aby zwrócić uwagę na stan techniczny, popyt na podobne nieruchomości, otoczenie, standard wykończenia oraz plan zagospodarowania przestrzennego okolicy. Nie wolno także zapominać o ewentualnych obciążeniach hipotecznych oraz o roszczeniach osób trzecich.

Bardzo trudno jest wykonać samodzielną wycenę mieszkania w Krakowie, dlatego o wiele lepiej jest zatrudnić specjalistę, który posiada fachową wiedzę oraz doświadczenie zawodowe. Wycenę mieszkania sporządza się w celu przedstawienia jej organom podatkowym dla ustalenia odpowiedniej wartości podatku za mieszkanie. Często także banki wymagają opinii rzeczoznawcy podczas udzielania kredytu hipotecznego.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć na temat wyceny mieszkania w Krakowie?

Opłata za wykonanie wyceny jest tak naprawdę zależna od nakładu pracy oraz od stopnia skomplikowania. Na wartość lokalu wpływa w dużej mierze jego położenie. Najwięcej będą kosztować te mieszkania, które są zlokalizowane w centrum miasta. Na cenę ma również wpływ to, na którym piętrze mieszkanie się znajduje. Jeśli natomiast chodzi o lokale użytkowe, tutaj najdroższe są te usytuowane na parterze.

Nie bez znaczenia jest także bliskość komunikacji miejskiej. Im łatwiej jest się dostać na osiedle, na którym usytuowane jest mieszkanie, tym lepiej. Jak widać, dokładna wycena mieszkania jest niezwykle skomplikowana i nie wystarczy jedynie porównać ceny podobnych mieszkań w Internecie. Rzeczoznawca bierze pod uwagę dużo więcej czynników. To właśnie dokument sporządzony przez niego ma największą moc urzędową.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − sześć =