Różne

Z czego składają się systemy alarmowe?

Z czego składają się systemy alarmowe?

System sygnalizacji włamania i napadu, w skrócie SSWN, to nic innego jak system monitorujący i ochraniający. Systemy tego typu są bardzo złożone i składają się z bardzo wielu elementów, które są ze sobą powiązane i mają, w danym systemie, określone swoje zadania.

Z czego składają się systemy alarmowe?

Najważniejsza w takim systemie jest centralka alarmowa, do której docierają wszelkie podstawowe informacje, która alarmuje i informuje. W systemie ważne są czujki, które odpowiednio działają na każdy ruch czy każde niepotrzebne wydarzenie. Dodatkowo elementy systemów alarmowych to także przyciski napadowe, ekspandery, sygnalizatory, systemy powiadamiania, zasilacze systemu alarmowego. Dzięki tym elementom system alarmowy działa sprawnie, nawet w momentach kiedy nagle zostanie wyłączony prąd.

Istnieją także systemy bardziej rozbudowane od zwykłych i wtedy dodatkowo można w nich znaleźć;

  • bariery podczerwieni,
  • zewnętrzne i wewnętrzne systemy ochrony peryferyjnej,
  • czytniki kart, małe komputery, które są odpowiednimi systemami kontroli dostępu.

Mózg systemu alarmowego

Zawsze mózgiem każdego systemu alarmowego jest jego centrala. Centrala alarmowa ma za zadanie: zbierać i analizować sygnały, które dochodzą z zewnątrz, przekazywać sygnały do danych sygnalizatorów,
archiwizować sygnały, sterować wszelkiego rodzaju urządzeniami typu zamki, drzwi, oświetlenie. Zawsze centrala alarmowa ma za zadanie przesyłać informacje o alarmie do danych lokalizacji, czyli do działu ochrony lub na telefon właściciela danego obiektu.

Zawsze każda centrala alarmowa powinna być umieszczona w takim miejscu, gdzie nie będzie można jej uszkodzić lub sabotować. Centrala powinna mieć szczególną ochronę, ponieważ gdy będzie uszkodzona nie będzie przesyłać odpowiednich sygnałów w odpowiednie miejsca.

Jest ona montowana w szczególnej, metalowej skrzynce razem z zasilaczem i akumulatorem. W związku z tym nic nie może przeszkodzić, by nagle przestała działać lub by nagle została uszkodzona. Od centrali zależy działanie danego systemu alarmowego.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × 2 =