Różne

Doskonały hak holowniczy

Doskonały hak holowniczy

Posiadanie haka holowniczego w samochodzie jest bardzo przydatne. Sprawdza się on doskonale w sytuacjach awaryjnych, gdy nasz przyjaciel albo członek rodziny będzie miał awarię samochodu, gdzieś hen na wsi, czy w lesie, gdzie pomoc drogowa nie dociera. Wówczas nasza pomoc i holowanie na haku do domu mogą okazać się zbawienne. Haki holownicze przydają się również w innych sytuacjach, gdy na przykład lubimy spędzać wakacje na kempingach podróżując z przyczepą kempingową. Taka forma wypoczynku wakacyjnego daje nam dużo wolności, pozwala wedle potrzeb zmieniać miejsce pobytu i być niezależnym od nikogo. Niestety nie każdy samochód może posiadać zamontowany hak holowniczy.

Niezawodność haku

Wszystko zależy od tego, czy nasz pojazd ma na tyle mocy, by móc ciągnąć przyczepę. Na szczęście nie musimy samodzielnie odpowiadać na to pytanie, gdyż haku holowniczego nie możemy montować samodzielnie czy kupić go w zwykłym sklepie motoryzacyjnym. Okazuje się, że na posiadanie i montaż haku należy posiadać pozwolenie, które uzyskuje się na specjalnie do tego uprawnionych stacjach kontroli pojazdów. Tam sprawdzane są parametry techniczne naszego samochodu oraz jego możliwości uciągu przyczepy. Jeśli wszystkie wymagania zostaną spełnione, wówczas po montażu posiadanie haku holownicze zostaje wpisane do naszego dowodu rejestracyjnego samochodu. Istnieje jeszcze inna opcja posiadania haku, a mianowicie zakup samochodu z możliwością montażu haku podczas produkcji.

Wówczas u autoryzowanego dilera czy w salonie samochodowym zamawiamy tę dodatkową opcję i otrzymujemy samochód wyposażony w odpowiedni, dostosowany do marki, hak holowniczy. Istnieje kilka rodzajów haków, ale najbardziej popularne są te montowane za pomocą śrub na odkręcanej kuli oraz wpinane automatycznie. Te drugie są znacznie praktyczniejsze w obsłudze, ale co za tym idzie, również znacznie droższe. Pozwalają one bowiem zminimalizować zagrożenie uszkodzenia zderzaka podczas demontażu. Warto również podkreślić, że do każdego rodzaju samochodu, marki czy modelu, przewidziany jest inny typ haku holowniczego, co wiąże się z różnicami w budowie podwozia.

Udostępnij