Różne

Delikatne tkaniny na kołdry i poduszki.

Delikatne tkaniny na kołdry i poduszki.

Dobór odpowiedniej poduszki i kołdry jest bardzo ważny, jeśli chcemy się dobrze wysypiać. Oczywiście niektórzy twierdzą, że tak naprawdę najważniejszy jest wygodny materac a pościel to sprawa drugorzędna. Jednak doświadczenie pokazuje, że nawet na wspaniałym materacu i bardzo wygodnym łóżku można się zwyczajnie nie wysypiać z powodu źle dobranej pościeli.

Na rynku mamy dostępnych wiele rodzajów materiałów, z których są wykonane kołdry i poduszki. Może to być naturalne pierze, wełna, poliester czy mikrofaza. Istnieją też mieszanki materiałów stosujące ich kombinacje w różnych proporcjach z dodatkowymi wzmocnieniami i włóknami uelastyczniającymi. Do wyboru mamy zatem wiele możliwości. Podczas wyboru odpowiedniej kołdry powinniśmy się kierować wieloma, ściśle indywidualnymi względami. Na przykład alergicy nie powinni spać pod pościelą wypełnioną naturalnym pierzem kaczym czy gęsim. Niektóre rodzaj wełny naturalnej sprzedawane na targowiskach alergicznych też mogą uczulać poprzez gromadzenie roztoczy i kurzu. Inne rodzaj wełny wytwarzane w specjalnych firmach posiadają jednak właściwości antyalergiczne. Kolejnym kryterium doboru kołder jest pora roku. W Polsce różnice temperatury pomiędzy latem i zimą są stosunkowo duże, dlatego innych kołder powinniśmy używać zimą i innych latem. Ponadto powinniśmy dopasować materiał wypełnienia kołder i poduszek to ściśle indywidualnych wymagań, jak nadmierne pocenie się, stan chorobowy.

Tak na przykład specjalna pościel wełniana posiada właściwości lecznicze, zmniejsza potliwość, zapobiega powstawaniu odleżyn, likwiduje bóle stawów i mięśni. Jeśli wybieramy kołdry i poduszki to wówczas warto się zastanowić nad wyborem specjalnie wyprofilowanej, która pozwala nam na właściwe ułożenie karku i tym samym wygodny, zdrowotny sen. Jak widać wybór jest stosunkowo duży i zróżnicowany, dlatego każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Musimy jednak wiedzieć, żeby dobrze wybrać pościel, gdyż dzięki wygodnej kołdrze i poduszce będziemy mogli liczyć na prawdziwie dobry, relaksujący sen.

Udostępnij