Zdrowie i uroda

Dieta dla kobiet w ciąży

Dieta dla kobiet w ciąży

Dieta kobiet w ciąży oczywiście nieco różni się od tradycyjnego sposobu odżywiania. Jednak nie należy wierzyć głupiemu przysłowiu, że kobieta w ciąży je za dwoje. Każdy rozsądny dietetyk powie, że wprost przeciwnie, ona je dla dwóch osób, co oznacza wzbogacenie pożywienia o drogocenne składniki odżywcze a nie podwojenie ilości spożywanych pokarmów. Teoretycznie mówi się, że kobieta powinna w okresie ciąży jeść to na co ma ochotę, to znaczy, że może ogórki kiszone popijać kakao.

Jednak należy stosować się do pewnych zasad tak aby zapewnić nienarodzonemu jeszcze dziecko i organizmowi matki jak najlepszy rozwój. Należy zadbać o to, aby posiłki w okresie ciąży były bardzo urozmaicone i dostarczały ciężarnej i dziecku wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Składników odżywczych jest ponad 60, jednak należy postarać się jak najbardziej je urozmaicać i zawierać w posiłkach. Niektórzy specjaliści od żywienia twierdzą, że kobiety w ciąży powinny spożywać raczej pieczywo razowe niż jasne, gdyż jest ono znacznie bogatsze w składniki odżywcze, witaminy i błonnik pokarmowy. Ciąża wymaga zwiększenia ilości żelaza w diecie, nawet dwukrotnie.

Oznacza to, że ciężarna około dwa razy dziennie powinna jeść mięso, drób bądź wędlinę, raczej chude. Przyswajanie żelaza jest wzmożone kiedy podczas posiłku zjada się owoce i warzywa bogate w witaminę C. Ryby i szpinak są również świetnym źródłem żelaza.Podczas ciąży należy również zwiększyć spożycie mleka i produktów mlecznych, które są cennym źródłem wapnia witaminy B2 i B12. Specjaliści doradzają, że powinno się spożywać nawet do kilograma warzyw i owoców dziennie, gdyż są one cennym źródłem witamin i składników mineralnych.

Podczas okresu trwania ciąży dieta obfituje też w różne zakazy. Należy bezwzględnie wykluczyć ze swojej diety alkohol i nikotynę oraz zmniejszyć albo całkowicie odstawić picie kawy. Nie należy się przejadać, gdyż oznacza to, że po porodzie będzie konieczne długie odchudzanie aby wrócić do dawnej sylwetki. Należy natomiast dbać o zbilansowaną i zdrowa dietę, która zarówno matce jak i dziecku zapewni właściwy rozwój.

Udostępnij