Gastronomia i hotelarstwo

Zdrowo podjeść w Krakowie

Zdrowo podjeść w Krakowie

Knajp i restauracji w Krakowie jest mnóstwo – od amerykańskich przez indyjskie, aż do tych najbardziej typowych i popularnych – włoskich i polskich. Nie bez powodu mówi się, że Kraków jest miastem 1000 knajp.

Każda ulica na Starym Mieście i w centrum udowadnia to powiedzenie.W Krakowie coraz częściej można zjeść rzeczy, których do tej pory mogliśmy skosztować tylko w zachodnich restauracjach. Dziś już nawet w wietnamskich knajpkach najniższego lotu możemy w menu znaleźć żabie udka, a krewetki są na porządku dziennym.

Focaccia –jeszcze kilka lat temu nawet we włoskich restauracjach i pizzeriach robiono ją tylko na zamówienie. Dziś funkcjonuje w karcie jako samodzielna przystawka. Nawet kebab można zjeść już nie tylko z wołowiną i kurczakiem, ale i w wersji najbardziej zbliżonej do oryginału – z baraniną, w jednej z knajpek na Kazimierzu.

Żabie udka zjemy nie tylko u Chińczyka, ale również we francuskich restauracjach w Krakowie. Aby zjeść foie gras (rodzaj przerośniętej tłuszczem wątróbki uchodzącej za luksusowy przysmak we Francji) nie musimy już jeździć do Paryża – wystarczy, że wybierzemy się do jednej z krakowskich restauracji. Na naszą wizytę czekają też krakowskie restauracje oferujące powrót do tradycji – rozumianej bardzo dosłownie i historycznie.

Na skutek zawirowań w polsko-austriackiej historii, do Polski (szczególnie Małopolski) zawędrowało dużo dań austriackich, w tym np. sernik po wiedeńsku, Tort Pavlova (z bezą i nadzieniem owocowym), a także popularne do dziś sznycle po wiedeńsku. Kuchnia polska to jednak nie tylko zapożyczenia i importowane od naszych zaborców dania. Typowo staropolskim obiadem może być na przykład na pierwsze danie – kapuśniak, a na drugie – dziczyzna z buraczkami i ziemniaczkami. Turyści ciekawi naszych przysmaków trafią w krakowskich restauracjach na taki zestaw z łatwością. Dokładając do tego zestawu kieliszek nalewki lub wódki na lepsze trawienie oraz deser w postaci szarlotki możemy jako zagraniczny turysta poczuć się przez chwilę jak z dziada pradziada prawdziwy Polak.

Sprawdź dobre restauracje w Krakowie, np.: http://tradycyja.pl

Udostępnij