Różne

Ważne parametry paneli fotowoltaicznych

Ważne parametry paneli fotowoltaicznych

Inwestycja w fotowoltaikę wymaga przeanalizowania parametrów, jakie posiadają oferowane obecnie na rynku panele. Zdecydowanie się na polskiego producenta modułów gwarantuje, że w przypadku jakiejkolwiek usterki można liczyć na szybką naprawę gwarancyjną i wszelką pomoc.

Jakie parametry warto sprawdzić?

Istnieją takie parametry paneli fotowoltaicznych, które mają duże znaczenie dla ich wydajności. Będzie to przede wszystkim moc w punkcie szczytowym, którą określa się przy temperaturze 25 stopni Celsjusza i nasłonecznieniu 1000 W/m2.

Współczynnik NMOT oznacza, że panele fotowoltaiczne były testowane przez producenta w takich warunkach, które są najbardziej zbliżone do rzeczywistych. Będzie to natężenie promieniowania słonecznego równe 800 W/m2, temperatura 20 stopni Celsjusza oraz wiatr o prędkości 1 m/s. Warto wybierać te panele, których ten parametr jest najwyższy.

Sprawność modułu pokazuje, ile faktycznie otrzymanej energii słonecznej będzie przekształcone w energię elektryczną. Im wyższa jest sprawność modułu, tym lepiej.

Należy również zwracać uwagę na współczynniki temperaturowe. Dobry moduł to taki, który posiada jak najniższy współczynnik temperaturowy. Ważny jest także roczny spadek mocy, ponieważ z czasem moduły tracą na swojej sprawności. Z reguły producenci gwarantują, że po 20 latach użytkowania panele będą sprawne w 80%. Można jednak trafić i na takie, które mają niższy poziom degradacji, ponieważ po 30 latach nadal wykazują sprawność w 82%.

Rozmiar i waga modułów

Niewątpliwie fotowoltaika ma przyszłość. Przekształcanie energii słonecznej w elektryczną niebawem będzie standardem. Jednak jest to całkiem spora inwestycja, która powinna być dobrze przemyślana. Oprócz wymienionych parametrów, należy przed zakupem sprawdzić także rozmiar i wagę modułów.

Mniejsze i lżejsze moduły nie zajmują dużo miejsca, a przy tym nie obciążają zbytnio konstrukcji. Większa moc paneli wcale nie musi oznaczać nowszej technologii, a jedynie większą liczbę ogniw i większy rozmiar modułów.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − 6 =