Zdrowie i uroda

Testy ciążowe

Testy ciążowe

Kiedy będziemy obserwować u siebie pierwsze objawy ciąży, warto upewnić się przed wizytą u lekarza i wykonać test ciążowy. Dzięki działaniu testów ciążowych możemy zbadać zawartość we krwi hormonów w ciąży pojawiających się u kobiety. Na polskim rynku są dostępne testy, które wskazują ciążę na podstawie zawartości w moczu gonadotropiny kosmówkowej. Jest to produkowany hormon w ciąży już od pierwszych dni po zapłodnieniu. Dzięki temu testy ciążowe można wykonywać stosunkowo szybko po zajściu w ciąże. Szacuje się, że po upływie około dwóch tygodni od zapłodnienia, stężenie gonadotropiny kosmówkowej w moczu jest wystarczające na tyle, by udowodnić ciąże za pomocą testu ciążowego.

Niestety testy ciążowe i potencjalne pierwsze objawy ciąży nie są całkowicie pewne, gdyż wiele czynników może zaburzyć pracę naszego organizmu i wytwarzanie hormonów, a tym samym zafałszować wynik testu. W celu potwierdzenia ciąży należy skontaktować się z lekarzem ginekologiem, który na podstawie szczegółowych badań krwi dokona ostatecznego potwierdzenia naszych przypuszczeń, lub rozwieje nasze błędne pomysły. Testy ciążowe dostępne na polskim rynku farmaceutycznym można podzielić ze względu na rodzaj wykonywania pomiaru. Wyróżniamy zatem testy płytkowe, w postaci flamastra oraz paskowe. Najpopularniejsze i najłatwiejsze w użyciu są oczywiście flamastry.

Na wynik testu ciążowego czeka się zazwyczaj kilka minut. Jest to kilka bardzo stresujących dla każdej kobiety minut, gdyż mogą one całkowicie zmienić ich życie. Jak już zostało to wspomniane, testy ciążowe nie dają stuprocentowej pewności. Wielokrotnie są niedokładnie wykonywane, mogą być uszkodzone. Często zdarza się również, że z powodu choroby lub zaburzeń hormonalnych w naszych organizmach powstają hormony podobne do tych w ciąży. Jest to niestety mylny wynik. Warto wykonać zatem dwa testy ciążowe, albo od razu udać się do lekarza ginekologa aby w pełni potwierdzić zaobserwowane pierwsze objawy ciąży. Dzięki testom ciążowym jednak kobiety mogą same dowiedzieć się o swoim błogosławionym stanie.

Udostępnij