Zdrowie i uroda

Hormony w ciąży i ich wpływ na przebieg ciąży

Hormony w ciąży i ich wpływ na przebieg ciąży

Hormony w ciąży są odpowiedzialne za zmiany nastrojów, dziwne uczucia, nudności, płacz i inne objawy charakterystyczne podczas ciąży. Niestety hormony, których nie widzimy i nie czujemy, nawet w niewielkim natężeniu mają wielki wpływ na zachowanie i uczucia kobiet w ciąży. Tajemnicze nazwy jak gonadotropina kosmówkowa, progesteron, estrogen, oksytocyna i inne hormony w ciąży mają wielki wpływ na jej przebieg.

Hormony to związku chemiczne, które są wytwarzane przez nasz organizm odpowiadają za koordynację procesów zachodzących w komórkach. To właśnie od hormonów, które wytwarzane są przez gruczoły, zależy tak naprawdę właściwe funkcjonowanie naszych narządów, co w ciąży jest szczególnie ważne.

Hormony takie jak progesteron i estrogen mają szczególny wpływ na życie kobiety, gdyż decydują o jej płodności i rytmie cyklu miesiączkowego. Napięcie przedmiesiączkowe jest właśnie wynikiem zmiany poziomów hormonów w naszym organizmie. Nadmierne natężenie progesteronu przejawia się podczas wykonywania testów ciążowych.

Prędkość wydzielania się hormonów

To właśnie na teście ciążowym paski, które pojawiają się w zależności od stanu kobiety, są wynikiem natężenia progesteronu we krwi i moczu. W chwili zapłodnienia zwiększa się wydzielanie hormonów dobrze nam znanych, występujących podczas menstruacji, ale pojawiają się także zupełnie nowe hormony, które przeprowadzają w naszym organizmie i psychiczne małą rewolucję. Właśnie progesteron i estrogen w trakcie ciąży są produkowane w znacznie większych ilościach i odpowiadają za właściwe zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej w macicy.

Progesteron przygotowuje też piersi kobiety do wytwarzania mleka i odpowiada za inne ważne funkcje w tym pierwszym etapie ciąży. Gonadotropina kosmówkowa jest to natomiast hormon produkowany około tygodnia po zapłodnieniu i wspomaga utrzymanie ciąży. Gonadotropina kosmówkowa występuje tylko w ciąży. Natomiast oksytocyna jest hormonem wytwarzanym podczas akcji porodowej, który odpowiada za skurcze macicy. Warto jednak zaznaczy, że to właśnie hormony sprawiają, że piękniejemy, a nasz organizm właściwie funkcjonuje.

Udostępnij