Zdrowie i uroda

Dlaczego mięśnie dna miednicy są tak ważne?

Dlaczego mięśnie dna miednicy są tak ważne?

Mięśnie dna miednicy, nazywane inaczej mięśniami Kegla, rozciągają się od spojenia łonowego aż do odbytu. W istocie tworzą je trzy warstwy mięśni ułożonych jedna na drugiej. Poniżej przeczytasz, jak zbudowane są mięśnie Kegla oraz jakie pełnią funkcję. Dowiesz się także, jakie ćwiczenia wykonywać, by były sprawne.

Mięśnie miednicy anatomia

Jeśli chodzi o mięśnie miednicy anatomia ich różni się w zależności od płci. U mężczyzn są one bardziej wytrzymałe, a ich włókna gęstsze. U kobiet mięśnie dna miednicy są cieńsze i bardziej narażone na zmiany powodowane wahaniem hormonów. Ciąża i poród mocno obciążają mięśnie Kegla, dlatego fizjoterapeuci zwracają szczególną uwagę na to, by kobiety wykonywały ćwiczenia, dzięki którym będą one elastyczne i odporne na działanie czynników zewnętrznych.

U mężczyzn mięśnie dna miednicy tworzą zwieracz odbytu, mięsień opuszkowo-gąbczasty, mięsień kulszowo-jamisty, krocze oraz korzeń penisa. U kobiet budowa mięśni dna miednicy jest bardziej skomplikowana, a tworzą ją następujące mięśnie: łonowo-odbytniczy, łonowo-guziczny, biodrowo-guziczny oraz odbytniczo-guziczny, gruszkowaty oraz zasłaniacz wewnętrzny i dźwigacz odbytu.

Funkcje mięśni dna miednicy

Mięśnie miednicy są bardzo ważne z uwagi na pełnione w organizmie funkcje. Odpowiadają za trzymanie moczu, stolca i gazów. Wraz z wiekiem, gdy stają się coraz słabsze, u niektórych osób pojawiają się problemy z trzymaniem moczu. U kobiet po skomplikowanych porodach mięśnie dna miednicy również mogą być osłabione i powodować ten problem.

Poza tym stabilizują tułów i odpowiadają za utrzymywanie prawidłowej postawy. Podtrzymują również narządy wewnętrzne: pęcherz moczowy, macicę i odbyt. Prawidłowe kurczenie się mięśni Kegla ma wpływ na osiąganie satysfakcji seksualnej i pozwala na pełną kontrolę nad ciałem.

Ćwiczenia usprawniające mięśnie dna miednicy

Ćwiczenia, które pozwolą zachować sprawność mięśni Kegla są bardzo proste i można je wykonywać w każdej pozycji. Na początku najlepiej położyć się na plecach i zgiąć nogi w kolanach. Następnie napinać mięśnie kegla na kilka sekund. Do utrzymania sprawności wystarczą trzy serie dziennie po 10 powtórzeń. Najlepiej połączyć to z oddechem – należy nabrać powietrza przed skurczem, a potem wydychać je podczas powolnego rozluźniania mięśni.

U kobiet po porodzie zaleca się ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty. Czasem wystarczą dwa lub trzy spotkania, podczas których specjalista pokaże jak ćwiczyć, by przywrócić mięśniom dawną sprawność.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + 6 =