Różne

Ślub w plenerze – od czego zacząć przygotowania?

Ślub w plenerze – od czego zacząć przygotowania?

Ślub w plenerze jest bajkowym pomysłem, o którym marzy niejedna para. Ceremonia w ogrodzie pełnym kwiatów na tle zachodzącego słońca to bez wątpienia przepiękna wizja, ale także wiążąca się z ogromem przygotowań. Jak zorganizować ślub w plenerze, aby był to najlepszy czas zarówno dla nowożeńców i dla gości?

Jak zaplanować ślub w plenerze?

Ślub w plenerze wiąże się z większą ilością przygotowań oraz formalności niż ten tradycyjny. Jedną z pierwszych, a zarazem najważniejszych kwestii jest ustalenie formy zawarcia małżeństwa. Ślub kościelny, cywilny, czy humanistyczny?

Organizując ślub cywilny, wystarczy jedynie ustalić w urzędzie miejsce i datę odbycia się ceremonii. Jest jednak szansa, że urząd nie zgodzi się na ślub w plenerze, ale dotyczy to jedynie sytuacji, gdzie wybrane miejsce uroczystości może zagrażać bezpieczeństwu gości. Nie należy się jednak martwić – są to przypadki dość rzadkie i zwykle uzyskanie zgody na cywilny ślub w plenerze jest bardzo łatwe i szybkie.

Ślub kościelny wymaga nie tylko więcej wysiłku, ale także poświęconego czasu. Należy wystosować pismo do biskupa, aby uzyskać zgodę, ponieważ według Kościoła, ślub kościelny powinien odbyć się w miejscu uświęconym. Para młoda będzie musiała przedstawić solidne argumenty, dlaczego zależy im na ceremonii w plenerze. Na odpowiedź trzeba czekać nawet rok i to bez gwarancji, że będzie ona pozytywna. 

Najprostszy jest ślub humanistyczny. Ten typ przysięgi nie jest ważny ani dla państwa, ani dla kościoła, dlatego para ma pełną dowolność w wyborze miejsca. Para może pobrać się na łące, polanie, w lesie, a nawet podczas rejsu statkiem.

Jak wybrać odpowiednie miejsce i termin na ślub w plenerze?

Wybór miejsca to bardzo indywidualna kwestia. Przede wszystkim powinno być bezpiecznie zarówno dla pary młodej, jak i uczestników. Do najpopularniejszych miejsc na plenerową uroczystość należą: łąki, lasy, jeziora, a także ogrody i plaże. Najlepszy termin na organizację ślubu w plenerze to miesiące wiosenno-letnie. 

Jednak przed wysłaniem zaproszeń, warto upewnić się, czy wybrane miejsce na pewno będzie odpowiednie do organizacji ślubu w plenerze. Jak się mają sprawy własnościowe? Czy nie będzie problemu z dojazdem?

Zalety ślubu w plenerze

  • Klimat. Jedną z największych zalet ślubu w plenerze jest niezapomniany klimat i piękna sceneria. Organizacja ceremonii na zewnątrz na pewno zapisze się w pamięci zarówno pary młodej, jak i uczestników.
  • Naturalne oświetlenie. Efektem będą zapierające dech w piersiach zdjęcia i zjawiskowe otoczenie.
  • Przestronność. Ślub w plenerze jest idealny zarówno na małe, jak i duże uroczystości. Uczestnicy nie będą ograniczeni czterema ścianami i nie będzie wrażenia, że jest duszno oraz tłoczno.

Wady ślubu w plenerze

  • Nieprzewidywalność pogody. Parze młodej może trafić się zarówno piękny i słoneczny dzień, jak i wietrzny oraz deszczowy, dlatego powinno się mieć plan B. Warto zapewnić swoim gościom parasolki lub płaszcze przeciwdeszczowe. Idealnym rozwiązaniem jest rozstawienie namiotu albo wynajęcie dodatkowej sali.
  • Owady. Niestety wraz z podjęciem decyzji o ślubie w plenerze, para młoda będzie musiała mieć na uwadze wystąpienie nieproszonych gości – owadów.
  • Koszty. Nie ma co ukrywać – koszty organizacji ślubu w plenerze nie należą do małych. Należy wziąć pod uwagę koszt cateringu, zaplecza sanitarnego, a także dekoracji i urzędników. A to tylko minimum.

Więcej informacji na temat ślubu w plenerze znajduje się na stronie https://czynicuda.pl/

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − jeden =