Różne

Odszkodowanie za opóźniony lot – na czym polega?

Odszkodowanie za opóźniony lot – na czym polega?

Podróże lotnicze należą do najbardziej bezpiecznych, i wydawałoby się, że również punktualnych metod przemieszczania się. Jednak jak się okazuje, opóźnienia dotyczące planowanego startu lub lądowania zdarzają się całkiem często. Warto wiedzieć, że w przypadku części takich opóźnień możemy ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot. W tym artykule wyjaśniamy kiedy przysługuje takie odszkodowanie i jak je uzyskać.

Kto może ubiegać się o odszkodowanie lotnicze?

By ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot nie trzeba wcale wykupywać dodatkowego ubezpieczenia. Do takiego odszkodowania ma prawo każdy klient linii lotniczych, który zakupił bilet na problematyczny lot. Wszystko to dzięki obowiązującemu w Unii Europejskiej rozporządzeniu (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004.

Wysokość odszkodowania została ustalona właśnie w tym dokumencie prawnym, wynika z niego, że pasażer może otrzymać maksymalnie 600 EUR, a dokładna wysokość odszkodowania będzie zależała od długości trasy. Najniższe odszkodowanie dotyczy tras do 1500 km i wynosi 250 EUR. Jeżeli długość trasy mieści się w przedziale od 1500km do 3500km odszkodowanie wyniesie 400 EUR (na wszystkich trasach na których przynajmniej miejsce startu, albo lądowania będzie na terenie UE). Za dłuższe trasy przysługuje 600 EUR odszkodowania.

Zobacz: Odszkodowania lotnicze - Kancelaria Citi 

Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot?

Nie w każdym przypadku, gdy lot jest opóźniony, można ubiegać się o odszkodowanie od linii lotniczych. Niewielkie opóźnienia nie podlegają takim roszczeniom, co innego gdy długość opóźnienia przekroczy 3 godziny. Ważna jest też przyczyna opóźnienia, jeśli wynika ono z kwestii organizacyjnych czy technicznych będących po stronie linii lotniczych takie odszkodowanie będzie przysługiwało nam z bardzo dużym prawdopodobieństwem.

Istnieją jednak sytuacje, które zwalniają linie lotnicze z obowiązku wypłaty odszkodowania. Są to wszystkie takie opóźnienia, które powstają w nadzwyczajnych okolicznościach, do których zaliczamy trudne warunki atmosferyczne, bird strike, czyli zderzenie się samolotu z ptakiem. Właśnie dlatego w przypadku opóźnienia samolotu warto udokumentować nie tylko planowane i zrealizowane daty przylotu i odlotu, ale także warunki atmosferyczne, i to czy opóźnienia dotyczyły również innych linii lotniczych.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − jedenaście =