Hazard, jak każde inne uzależnienie zaczyna się bardzo niewinnie aż w konsekwencji niesie za sobą szereg poważnych konsekwencji, które z reguły odczuwają nie tylko uzależnieni, ale również ich bliscy.
Na początku wszystko jest w pełni kontrolowane przez osobę, która nie zdaje sobie sprawy z tego, że znajduje się na dobrej drodze do samozagłady. Na pierwszy ogień idą automaty do gier, które dają możliwość wygrania sporych kwot. W momencie, kiedy dana osoba spotka się z wygraną i otrzymuje do ręki pozornie „łatwe” pieniądze, zaczyna coraz częściej próbować swoich sił. Kolejnym etapem są kasyna, gdzie w grę wchodzą dużo większe pieniądze. Spora część osób, które zaczynają swoją przygodę z hazardem na początku cieszy się dobrą passą i wygrywa spore kwoty. Niestety w niemal każdym przypadku następuje moment, kiedy trzeba pogodzić się z przegraną i wówczas okazuje się on być również tym, kiedy uzależnienie od hazardu zaczyna przynosić ze sobą poważne konsekwencje.
Osoba, która przegrywa za wszelką cenę chce się odegrać, w związku z czym potrafi przegrać wszystkie pieniądze, a nawet i majątek, który zgromadziła przez lata. Cierpią na tym również bliscy, którzy z tego powodu mogą zostać pozbawienia dachu nad głową. W takiej sytuacji wymagane jest leczenie uzależnienia w zamkniętym ośrodku. Hazardziści oszukują swoje rodziny, które bardzo często nie wiedzą o tym, że nagły zastrzyk gotówki nie pochodzi z podwyżki otrzymanej w pracy, a z nielegalnego źródła, jakim jest hazard.
Sprawdź: Klinika Kuźnia - Prywatna klinika leczenia uzależnień
Skutki hazardu potrafią być naprawdę brutalne. Niektóre osoby, przegrywając cały majątek zapożyczają się u lichwiarzy, którzy udostępniają im środki na horrendalnie wysoki procent. Oczywiście w większości tych przypadków, pożyczkobiorcy nie posiadają środków na spłatę swoich zadłużeń co w konsekwencji powoduje zastraszanie takich osób. Większość z nich nie radzi sobie z problemami w jakie się wplątali i bardzo często próbują sobie odebrać życie. Część tych osób udaje się uratować i skierować na leczenie, natomiast w wielu przypadkach nie da się już nic zrobić.