Różne

Beton z gruszki jest opłacalny?

Beton z gruszki jest opłacalny?

Plac budowy podczas każdego etapu powstawania budynku musi mieć dostępny beton w płynnej postaci. Wylewanie chudziaka, następnie zbrojonej ławy fundamentowej na które ustawiona będzie ściana fundamentowa – również wylewana – później wieńca nad parterem, piętrem i każdym oknem, aby skończyć na posadzce i wylewkach betonowych, a potem przeskoczyć na podjazd… Beton na placu budowy to niekwestionowana podstawa.

Beton z gruszki a jego cena

1 m3 gotowego betonu z gruszki może kosztować w granicach 350-500 zł w zależności od ilości, jaka zostanie zakupiona. Oczywistym jest fakt, że im więcej betonu się kupi, tym cena jednostkowa będzie wyższa. W małej gruszce mieści się w granicach 4-5 m3 betonu klasy i jakości takiej, jaką zażyczy sobie klient. Mieszanka betonowa jest tworzona na zamówienie, a miejsce jej tworzenia musi znajdować się w określonej odległości od placu budowy, żeby transport materiału był w ogóle możliwy, a przy tym opłacalny dla obu stron.

Wygoda

Beton z gruszki to niewątpliwie bardzo wygodna metoda zalewania poszczególnych elementów budowli, a jego cena jak najbardziej się kalkuluje – licząc ceny wciąż drożejących materiałów, siłę roboczą i czas poświęcony na wyprodukowanie betonu w tradycyjnej betoniarce od razu stanie się jasne, że gruszka jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

Kiedy gruszka się nie opłaca?

Istnieje możliwość, że beton z gruszki wyjdzie niestety drogo. Tak jest w sytuacji, kiedy nie da się wjechać na plac budowy i jedyną możliwością podania betonu do miejsca docelowego jest zastosowanie pompy. Rura pomby o długości do 30 m kosztuje w granicach 500 zł, natomiast od 30 m wzwyż około 900 zł. To są prawie 3 m3 – warto policzyć sobie pełny koszt wylewki wykonanej betonem z gruszki i samodzielnie dojść do wniosku, czy faktycznie się to opłaca. Być może tak, ale tylko w sytuacji, kiedy budowany dom jest stosunkowo duży – przy małych budynkach nie jest to niestety opłacalna opcja i warto poszukać na rynku innego rozwiązania, które nie zmiecie resztki budżetu budowlanego z powierzchni ziemi.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 + jedenaście =