Służby zdrowia w Polsce od jakiegoś czasu organizują w kampanię społeczną na temat wirusowego zapalenia wątroby. Akcja ta ma uświadomić ludziom jak duże istnieje ryzyko zakażeniem WZW, jakie są objawy choroby oraz metody profilaktyki. Istnieje bowiem aż siedem rodzajów wirusowego zapalenia wątroby zróżnicowane ze względu na szczep wirusa, który atakuje komórki wątroby.
Jakie typy wirusowego zapalenia wątroby możemy wyróżnić?
Dlatego też wyróżniamy wirusowe zapalenie wątroby typu A, B, C, D, E i dwa inne, których nazwy nie są oznaczone pojedynczymi literami alfabetu. Zróżnicowanie odmian zależy od wirusa, który atakuje wątrobę, jak również od drogi, którą dostaje się on do organizmu chorego, przebycia choroby i jej skutków. Najbardziej powszechne jest WZW typu A, które popularnie nazywane jest chorobą brudnych rąk, przenoszone jest drogą pokarmową. Wystarczy wizyta w publicznej toalecie, która nie jest dobrze i dokładnie sprzątana i którą odwiedził nosiciel, by zarazić się tym wirusem. Zagrożone są też małe dzieci w żłobkach i przedszkolach, gdyż tam korzystają z tych samych naczyń i zabawek, a jedna chora osoba może zarazić inne. WZW typu E też jest przenoszone drogą pokarmową, jednak jest to choroba epidemiologiczna występująca w Azji, Afryce i Meksyku, w Polsce nie ma doniesień o takich przypadkach chorobowych. Inne wirusy są przenoszone przez krew. Bardzo groźne jest WZW typu B, które atakuje nie tylko wątrobę, ale również inne narządy organizmu chorego. W przypadku zakażeń przez krew, są one przenoszone przez rany, niesterylizowane narzędzia medyczne, podczas wizyt u ginekologa czy dentysty.
Niebezpieczne są też kontakty niepewnymi partnerami seksualnymi, zażywanie dożylne narkotyków. Nawet u fryzjera na nożyczkach mogą być przenoszone zarazki, które w kontakcie z niewielką ranką na głowie mogą doprowadzić do zakażenia. Objawy wirusowego zapalenia wątroby na początku przypominają zwykłą grypę żołądkową, gdyż występują temperatura, wymioty, biegunki, ból mięśni i migrena. Nie należy jednak bagatelizować takich objawów i w razie wystąpienia zażółcenia skóry u osób dorosłych bezwzględnie skontaktować się z lekarzem.