Herb Krakowa

Kraków
  • Województwo: Małopolska
  • Ludność: 754 624
  • Powierzchnia: 326,8 km2
  • Prezydent: Jacek Majchrowski
Ważne linki:

Apartamenty Kraków

Co warto zobaczyć w Krakowie?

Zatem co warto zobaczyć w Krakowie? Chcąc zobaczyć wszystkie interesujące miejsca potrzeba przynajmniej 1 tygodnia zwiedzania... Bez dwóch zdań wycieczkę po Krakowie warto rozpocząć od samego Rynku Głównego, w obrębie którego znajdują się słynne na całym świecie Sukiennice. Oczywiście nie można nie "zachaczyć" o jeden z najważniejszych i największych kościołów Krakowa - Kościół Mariacki.

Przechadzając się licznymi malowniczymi uliczkami Krakowa dochodzimy do Wzgórza Wawelskiego, na którego zwiedzanie spokojnie można poświęcić 2/3 dni.


Liczba miejsc wartych obejrzenia na Wawelu jest dość spora (fot. Wikipedia)


Na liczne muzea, teatry czy też galerie należy przeznaczyc minimum kolejne 2 dni, a gdy dodamy do tego jeszcze zwiedzanie całej dzielnicy żydowskiej (Kazimierza) to jak widac zwiedzanie Krakowa potrwa dłużej niż 7 dni...

Zobacz też --> Życie nocne w Krakowie

Krakowskie Kopce

Pewnym ewenementem w krajobrazie Krakowa są cztery kopce – Krakusa, Wandy, Kościuszki oraz Piłsudskiego . Świetnie znane miejscowym, niekoniecznie za to turystom.

Słowiańska nekropola

Najstarsze krakowskie kopce to kopiec Krakusa, położony w obrębie dzisiejszego Podgórza oraz kopiec Wandy, wznoszący się niedaleko Huty im. Sędzimira. Oba pochodzą jeszcze z okresu wczesnego średniowiecza, datowane są na podstawie zabytków archeologicznych na okres od schyłku VI wieku do przełomu VII/VIII. Pierwotnie pełniły najpewniej funkcję kurhanów, zwłaszcza że w pobliżu kopca Kraka jeszcze w XIX wieku można było zauważyć kilkadziesiąt towarzyszących mu, niewielkich nasypów, najpewniej grobowców. Oba mogły równocześnie być obiektami kultowymi. Pomijając te pierwotne funkcje późniejsza tradycja połączyła krakowskie kopca z dwoma legendarnymi postaciami – założycielem miasta księciem Krakiem oraz jego równie legendarną córką Wandą, która miała rzucić się w nurt Wisły. Obecnie oba są swobodnie dostępne dla turystów Nie wszyscy wiedzą, ze Kraków posiadał również trzeci, równie stary kopiec, zwany kopcem Esterki, łączony w tradycji ludowej ze słynną ukochaną Kazimierza Wielkiego. Został on jednak zniszczony, a na jego miejscu znajduje się obecnie boisko WKS Wawel.

Najsłynniejszy oraz największy

Dwa kolejne kopce w grodzie Kraka są już współczesne. Najsłynniejszy z pewnością jest kopiec Tadeusza Kościuszki, na którego szczycie znajduje się świetny punkt widokowy na panoramę całego miasta. Usypany został w latach 1820-1823 na wzgórzu świętej Bronisławy. W połowie XIX wieku został otoczony austriackimi fortyfikacjami, znajdującymi się na wzgórzu do dzisiaj. Wstęp na sam szczyt jest co prawda biletowany, jednak widok z niego jest z pewnością tego warty. Niewątpliwą trakcją są również poaustriackie fortyfikacje. Ostatni z krakowskich kopców jest jednocześnie największym – mierzy 35 metrów wysokości. Usypano go na terenie malowniczego Lasu Wolskiego w latach 1934-37 ku czci Józefa Piłsudskiego. Wstęp wolny, a piękne położenie może skusić wybraniem się na piknik lub wycieczkę rowerową w jego pobliże.

Co warto zobaczyć w Krakowie?